Karadeniz Bölgesi’nde Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler

Bazı yerler vardır; yalnızca fotoğraflarda güzeldir, ama Karadeniz öyle değil. Yeşil ile Mavinin birbirlerine olan uyumunu en güzel sergilediği yerlerden biridir Karadeniz. İnsanlarının sıcakkanlılığı, eşsiz doğası, hiçbir yerde tadamayacağınız lezzetleri ve daha sayamayacağım birçok özelliği ile fotoğraflarından bile güzel olan yegane yerlerdendir. Gitmediyseniz mutlaka hayatınızda bir kere de olsun bir Karadeniz turu yapmanızı tavsiye ederim. İşte size Karadeniz'in en batısından en doğusuna kadar yapacağınız bu turda yardımcı olabilecek birkaç yer... 1. Sinop şehir merkezi Akdeniz kasabalarını andıran yapısıyla sizi farklı hissettirecek. Merkezdeki yüzyıllık ağaçlar altında konumlanmış çay bahçelerinde mutlaka oturmalı, bir yandan ağaçların seslerini dinlerken bir yandan da karşınızda süzülüp duran denizi seyretmeli, kükürtlü kumuyla Karakum'da denize girip, tarihi Sinop Cezaevi'ni kesinlikle gezmelisiniz.Kimi deniz üstünde kimi ise karada hizmet veren lokantalarda balık yemeden geçmeyin. Hamsilos Koyu Türkiye’nin en kuzey ucu İnce Burun’a yaklaşık 10 km uzaklıkta. Masmavi denizin yemyeşil bir ormanla sarmalandığı bu koy belli bir noktadan sonra araç trafiğine kapalı. Koyu yürüyerek keşfederken oldukça geniş bir canlı yelpazesini de barındırdığına yakından şahit olabilirsiniz. Erfelek Şelaleleri Sinop şehir merkezinden 28 km uzaklıkta.Göreceğiniz bu ilk şelale irili ufaklı 28 adet şelalenin en büyüğü. Diğer 27 şelaleyi görmek için zorlu bir parkur sizi bekliyor olacak. İlerlediğiniz yol boyunca sizi farklı manzaralar karşılayacak. Kimi zaman buz gibi suların içinden, kimi zaman da kayaların kenarlarından ilerleyeceksiniz. Maceracı ruhların bu geziden oldukça keyif alacağını düşünüyorum.

 2. Yeşilin ve Mavinin en nadide görüntülerinin bulunduğu Trabzon, oksijen deposu yaylalarıyla, muhteşem mutfağıyla sunduğu onlarca yöresel lezzetleriyle ve insanlarıyla özgün bir şehirdir. Trabzon'a gittiğinizde Atatürk Köşkü'nü ve Ayasofya Müzesi'ni görmenizi tavsiye ederim. Dünya üzerinde eşi benzerine belki de rastlayamayacağınız Sümela Manastırı'na ulaşım için dilerseniz bir yere kadar araçlarla gidip sonra yürüyebilirsiniz ya da derenin aktığı kısımdan tırmanarak çıkabilirsiniz. Gittiğinizde "adamlar o zamanda bunu buraya nasıl yapmış?" demekten kendinizi alamayacaksınız. Trabzon şehir merkezine 99 km uzaklıkta olan Uzungöl’de günlerce kalabilir ve hiç sıkılmazsınız. Alabalık tesislerinde yetişen alabalıkların akan suda nasıl bıkmadan zıpladıklarını seyretmeye bile uzun süre ayırabilirsiniz. Uzaklardan kemençe sesleri duyup baktığınızda horon tepen birilerine rastlamanız, bir süre sonra da kendi kendinizi oynuyor bulmanız çok mümkün.

 3. Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine 19 km uzaklıkta bulunan bölgedir. Ayder’de konaklamak için çok seçeneğiniz var. İsterseniz bungalov tipi evlerde isterseniz otel odalarında kalabilirsiniz. Yöresel yemekler guymak (mıhlama), turşu kavurması, mısır ekmeği ve daha birçok çeşidi mutlaka buradaki lokantalarda denemelisiniz. Güneş altında kavrulurken birden sağanak yağış altında kalabilir ya da sisten 1 metre uzağınızı göremeyebilirsiniz. En güzeli de bu eşsiz doğada gün içerisinde birçok farklı yerden tulum sesleri duyabilir ve o eşsiz melodiye hayran kalabilirsiniz.

 4. Bartın’a 17 km uzaklıkta ve ulaşımı trafiğin yoğun olduğu zamanlar haricinde çok kolay. Denizin Akdeniz'e taş çıkartacak derecede güzel olduğu Amasra'da güneşin deniz üzerindeki batışını görmek için sahil boyunca sıralanmış banklarda ya da çay bahçelerinde mutlaka yerinizi almalısınız. Ünlü balık lokantalarında her çeşit deniz ürününe rastlayabileceğiniz gibi mutlaka özenle hazırlanmış Amasra Salatası’nı ve Ballı Yoğurt’unu da denemelisiniz.
 5. 5 Samsun


  Kurtuluş mücadelesinin kenti olan Samsun’un her noktasında buna dair izler bulabilirsiniz. Dünyaca ünlü olan Atatürk Heykeli ve içerisinde müzesiyle, temsili Bandırma Vapuru'nun mutlaka görülmesi gerekir. Amisos tepesi ve Kızılırmak Deltası’ndaki, nadide kuşlara rastlayabileceğiniz Kuş Cenneti ve sizleri birdenbire bir ormanda hissettirecek olan Çakırlar Korusu diğer seçenekler. Samsun’a gelip Samsun pidesini de denemeden dönmeyin tabi.

 6. Tarihi mekanları seven gezginler için kaçırılmaz bir fırsat olan Safranbolu’da etrafınızı eski evler ve konaklar saracak. Hangisine bakayım, hangisiyle fotoğraf çekineyim şaşıracaksınız. Arasta’da tepenizden salkım salkım üzümler sallanırken hemen yanınızda odun ateşinde pişirilen Türk Kahvesi’ni tatmadan dönmeyin. UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunan Safranbolu tarihi sevenler için eşsiz bir yer..
 7. 7 Ordu


  Ordu’ya gittiğinizde ilk uğramanız gereken nokta Boztepe olacaktır. Bence Boztepe’ye gitmek için teleferiği tercih edin, arabadan daha eğlenceli. Vakti kısa olanlar için muhteşem Ordu manzarasını izleyerek çayınızı içtikten sonra merkeze inip, sahilde Ordu'nun derelerini de görerek yürüyüşünüzü yapıp, Fidangör caddesi'nde meşhur Ordu tostundan yiyerek gezinizi tamamlayabilirsiniz.

 8. Tatilde huzur arayanlar ve fotoğraf meraklıları için de eşi bulunmaz bir seçenek olan Abant Gölü, Bolu şehir merkezine 34 km uzaklıkta bulunan göl çam ve köknar ağaçlarıyla kaplı ve tam bir oksijen kaynağı. Göl kıyısındaki tesislerde gölden çıkan ve Abant Alabalığı olarak bilinen balığı tatmanızı da tavsiye ederim.

 9. Karagöl, Türkiye’nin sayılı milli parklarından biri. Genellikle fotoğraf meraklılarının uğrak yeri olan Karagöl’de gökyüzünün su üzerindeki yansıması sizi hayrete düşürecek ve defalarca fotoğraf çekmekten geri duramayacaksınız. Ladin, göknar ve sarıçam ağaçlarıyla çevrili olan Karagöl’de gezerken buralarda yaşayan hayvanlara da rastlama imkanınız var.

 10. Çorum’un ilçesi Alaca’ya 15 km uzaklıkta bulunan Alacahöyük, 4 farklı kültür evresine ev sahipliği yapmış bir alan. Tarihi de pek duygusal: Atatürk cebindeki 500 Lirayla buradaki kazı çalışmalarını başlatmış ve ortaya çıkan eserler dünya çapında yankı uyandırmış. Hattuşaş, Çorum şehir merkezine 82 km uzaklıktaki Boğazkale ilçesi sınırlarında bulunuyor. Hititler’in bir dönem başkentliğini de yapmış olan Hattuşaş, UNESCO Dünya Mirasları listesine girmiş ve yapılan kazı çalışmaları sonunda 5 farklı milletin bu bölgede yaşadığı anlaşılmış. Hattuşaş içerisinde bu 5 farklı millete ait kalıntılar içerisinde gezmek içinizde farklı bir his uyandırabilir.

 11. Kümbet Yaylası Giresun şehir merkezine 60 km uzaklıkta. Günübirlik gidebileceğiniz yaylada güzel bir mangal keyfi yapabilirsiniz. Bölgedeki kasaplarda sadece kuzu eti satıldığını da unutmamanızda fayda var. Gür ormanlarla kaplı ve çiçeklerle bezeli bu yaylada yeşilliklere uzanıp biraz şekerleme yapmak muhteşem olacaktır.

 12. Filyos, Zonguldak ilinin, Çaycuma ilçesine bağlı bir beldedir. Kumsalında güneşlenmeden, sahilinde kısa bir yürüyüş yapmadan ve kalesine uğramadan geçerseniz, görmediğiniz için üzüleceğiniz bir yer Filyos.
İçerik Ekle
veya
YouTube, Instagram veya SoundCloud bağlantısı yapıştırın (embed kodu değil, sadece link).

Karadeniz Bölgesi’nde Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler

EnBilist'e Giriş Yap

EnBilirler Arasına Katıl!

Henüz bir hesabınız yok mu?
Üye Olmak İçin Tıkla

Şifrenizi Sıfırlayın

Üye Olmak İçin Tıkla

Enbilist Topluluğuna Katılın

Captcha!
İçerik Türünü Seçin
Anket/Duellist
Enleri Belirlemek için Anket/Duellist'ini Oluştur
Ekleme Yapılabilir Liste/EnBilist
Ekleme Yapılabilir Liste/EnBilist